Romada üç səmavi dinin nümayəndələrinin mühüm görüşü keçiriləcək
Martın 9-da İtaliyanın paytaxtı Roma şəhəri dünya nizamının taleyüklü bir dövründə müsəlman, xristian və yəhudi icmalarının nümayəndələrini bir araya gətirəcək. İkinci dəfə təşkil olunan bu mötəbər toplantının əsas qayəsini qlobal geosiyasi gərginliklər, humanitar böhranlar və müharibə təhdidləri fonunda dinlərarası dialoqun daha da möhkəmləndirilməsi təşkil edir. Tədbir müasir dünyada sülhün qorunması üçün mənəvi körpülərin qurulmasının vacibliyini bir daha diqqət mərkəzinə gətirir.24media.az AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Müqəddəs Taxt-Tacın "Vatican News" portalında yer alan məlumata görə, bu təşəbbüs Azərbaycanın və Mərakeş Krallığının Vatikandakı səfirliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşır. "Beynəlxalq Media Kommunikasiya Klubu"nun (MICC) dəstəyi ilə keçirilən forum dövlət qurumları ilə vətəndaş cəmiyyəti arasında birbaşa əlaqələrin inkişaf etdirilməsini hədəfləyir. Tədbirin yüksək səviyyəli qonaqları arasında Vatikandan kardinal Pietro Parolinin və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Allahşükür Paşazadənin olması müzakirələrin əhəmiyyətini daha da artırır.
Bu görüş Azərbaycanın dünyada dinlərarası dözümlülük və multikulturalizm mərkəzi kimi rolunu bir daha təsdiq edərək, qlobal miqyasda qarşılıqlı anlaşma mühitinin yaradılmasına xidmət edəcək. Beynəlxalq dini və mədəniyyət xadimlərinin iştirakı ilə keçiriləcək müzakirələrin nəticəsi olaraq sülhə çağırış bəyanatlarının səsləndirilməsi gözlənilir. Rəqəmsal və siyasi gərginliyin artdığı bir vaxtda belə dialoq platformaları cəmiyyətlərin birgəyaşayış modelini gücləndirən ən səmərəli vasitə hesab olunur.