Həccə sənəd qəbulunun müddəti martın 7-dək uzadılıb
Azərbaycandan Həcc ziyarətinə getmək istəyən vətəndaşlar üçün mühüm xəbər var. Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Həcc və Ümrə Nazirliyinin yeni təlimatları və vətəndaşların çoxsaylı müraciətləri nəzərə alınaraq, sənəd qəbulu müddəti artırılıb. Əvvəlcə fevralın 15-i son tarix olaraq müəyyən edilsə də, artıq dindarlar martın ilk həftəsinin sonuna qədər müraciət edə biləcəklər.24media.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin (QMİ) rəsmisi Vüsal Cahangiri sənəd qəbulunun 7 mart 2026-cı il tarixinədək uzadıldığını təsdiqləyib. O, həmçinin xəbərdarlıq edib ki, bu tarixdən sonra müddətin yenidən uzadılması nəzərdə tutulmur. Odur ki, ziyarətə hazırlaşan şəxslər sənədlərini vaxtında təqdim etməlidirlər.
Ziyarət paketi və tələb olunan sənədlər
2026-cı il Həcc mövsümü üçün bir nəfərlik ziyarət paketinin qiyməti 6 100 ABŞ dolları təşkil edir. Ziyarət vahid formada, hava nəqliyyatı vasitəsilə təşkil olunacaq.
Müraciət üçün tələb olunan sənədlər:
* Xarici pasport: Ümumvətəndaş pasportunun etibarlılıq müddəti ən azı 1 il olmalıdır.
* Şəxsiyyət vəsiqəsi: Vəsiqənin əsli və surəti.
* Fotoşəkil: 5 sm × 5 sm ölçüdə, ağ fonda çəkilmiş 2 ədəd rəngli fotoşəkil (qadınlar üçün tünd hicab mütləqdir).
* Tibbi arayış: Sağlamlıq vəziyyəti haqqında rəsmi sənəd.
Sənədlərin qəbulu QMİ-nin Bakı şəhəri, Mirzə Fətəli küçəsi 7 ünvanında yerləşən inzibati binasında aparılır.